dnes je 18.4.2024

Input:

Bankovní účty

12.6.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.4.1
Bankovní účty

Ing. Olga Hanzlová

Běžný účet

Příspěvková organizace má peněžní prostředky uloženy na běžných účtech u některé z komerčních bank. Pro peněžní operace týkající se provozu má otevřen účet, o němž účtuje na účtu 241 – Běžný účet. Na tento účet přicházejí úhrady výnosů z hlavní činnosti, příspěvková organizace sem přijímá příspěvky a dotace a může zde mít uloženy i prostředky finančních fondů kromě fondu kulturních a sociálních potřeb a také prostředky hospodářské činnosti, kam patří činnost doplňková (u PO zřízených územním samosprávným celkem) a jiná činnost (u státních PO, jejichž zřizovatelem je organizační složka státu).

Běžný účet fondu kulturních a sociálních potřeb

Každá příspěvková organizace musí mít samostatný účet pro prostředky fondu kulturních a sociálních potřeb, jak to požaduje § 3 odst. 2 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb. Stav a pohyb prostředků FKSP účtuje na účtu 243 – Běžný účet fondu kulturních a sociálních potřeb.

Ostatní běžné účty

Pokud by PO považovala za vhodné, aby měla samostatné bankovní účty i pro prostředky fondu odměn, rezervního fondu nebo fondu reprodukce, případně pro prostředky účelových programů, pak by se tyto další bankovní účty sledovaly v účetnictví na účtu 245 – Ostatní běžné účty. Tento účet je zapotřebí zřídit vždy pro sledování cizích prostředků, například v ústavech sociální péče jsou to tzv. depozita, kam patří peněžní prostředky klientů, které spravuje ústav. Na tento účet jsou ukládány například důchody klientů. Kdyby měl ústav sociální péče zřízen se souhlasem zřizovatele kulturní fond obyvatel ústavu, pak se budou prostředky tohoto fondu vždy sledovat na samostatném bankovním účtu a bude to v účetnictví také účet 245 – Ostatní běžné účty. Patří sem rovněž bankovní účty sdružených prostředků.

Analytické účty k účtu 241

Pokud by se zřizovaly další bankovní účty pro některá pracoviště, která jsou součástí příspěvkové organizace, budou se tyto účty účtovat jako analytické účty v rámci účtu 241 – Běžný účet, pokud se budou týkat hlavní činnosti a nikoliv některého z finančních fondů. Takto mohou být založeny bankovní účty například pro školní stravování. Obdobně je tomu v případě, že je založen bankovní účet pro termínovaný vklad. Jestliže příspěvková organizace obdrží dotaci nebo grant ze zahraničí v cizí měně, může poskytovatel grantu požadovat, aby byl zřízen devizový účet. I tento účet bude sledován jako analytický účet k účtu 245 – Jiné běžné účty.

Založení dalších bankovních účtů je spojeno se zvýšenými náklady peněžního styku, tj. poplatek za vedení účtu a za bankovní operace, a přínosem budou úroky, které jsou u běžného účtu ve velkém nepoměru k placeným poplatkům. Pokud budeme mít založeny další bankovní účty k účelově odděleným prostředkům, je zapotřebí rozhodnout, zda poplatky za vedení účtů budou refundovány z běžného účtu provozu, nebo mohou být zaúčtovány jako použití účelových prostředků.

Peníze na cestě

Vzájemné převody mezi bankovními účty a výběry a vklady hotovosti se účtují zpravidla prostřednictvím účtu 262 – Peníze na cestě, protože dokladem o pohybu na účtu je jedině výpis z účtu, který vyhotovuje banka z každého účtu samostatně. Proto jsou pro převod z jednoho účtu na druhý dva výpisy a o každém je nutno účtovat.

Tab. 1 – Shrnutí bankovních účtů

Běžný účet  AÚ – Druh a účel vkladu  Úhrada
bankovních
poplatků 
Stav
k 1. 12. 
241 – Běžný účet      1 466 070 
č. účtu KB
1213 465/0100 
241 10 prostředky hlavní činnosti  z provozu  859 620 
241 11 prostředky fondu odměn    25 850 
241 12 prostředky fondu reprodukce    458 900 
241 13 prostředky rezervního fondu    65 900 
241 19 prostředky hospodářské činnosti  z nákladů
hospodářské
činnosti 
55 800 
č. účtu KB 895412/0100  244 – Termínované vklady krátkodobé    500 000 
Nahrávám...
Nahrávám...