dnes je 20.4.2024

Input:

Daň z příjmů právnických osob

11.12.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.1
Daň z příjmů právnických osob

Ing. Lenka Haráková

SVJ bylo až do konce r. 2013 vzhledem ke svému předmětu činnosti, který byl zákonem (ZOVB) omezen na činnosti, které nevykazují znaky podnikání (správa domu a zajišťování služeb spojených s užíváním jednotek pro členy), poplatníkem, který nebyl založen za účelem podnikání. Po novele ZDP, která nabyla účinnosti 1. 1. 2014, nebyla SVJ zařazena mezi nově upravené veřejně prospěšné poplatníky. Některé jejich příjmy (výnosy) však nadále zůstaly mimo předmět daně z příjmů, viz níže.

Výnosy, které nejsou předmětem daně v SVJ, vymezuje § 18 odst. 2 písm. f) ZDP:

  1. dotace,
  2. příspěvky vlastníků jednotek na správu domu a pozemku,
  3. úhrady za plnění spojená s užíváním bytů a nebytových prostor,
  4. pojistné plnění z pojištění domu sjednaného společenstvím vlastníků jednotek.

Z uvedených výnosů zisk zpravidla nevzniká: vlastníci obvykle přispívají jen tolik, kolik činí náklady na správu domu a pozemku, dotace určená na úhradu nákladů, tedy účtovaná do výnosů SVJ (např. na opravy domu nebo bankovní úroky z úvěru poskytnutého na opravy či technické zhodnocení domu), také není vyšší, než jsou skutečné náklady, na jejichž úhradu je určena, a konečně zálohové, zúčtovatelné úhrady za služby přesně kryjí náklady na tyto služby. Výjimkou může být příjem z pojistného plnění – v ojedinělých případech může být vyšší, než jsou náklady na odstranění škody. Například když si vlastníci odstraní škodu svépomocí (úklid zatopených prostor apod.), škoda odstraněna vůbec není apod.

Úrokové příjmy SVJ jsou zdaněny zvláštní sazbou daně ve výši 19 %(§ 36 odst. 5 písm. b) ZDP) – zvláštní sazbě daně podléhá vedle úrokového příjmu z účtu také úrokový příjem z vkladu společenství vlastníků u bank a spořitelních a úvěrních družstev. Důvodem takové úpravy byla skutečnost, že úrokové příjmy jsou často jedinými zdanitelnými, zpravidla zanedbatelnými příjmy, kvůli kterým by musela SVJ podávat daňové přiznání.

Pojem vklad podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách zahrnuje veškeré svěřené peněžní prostředky, které představují závazek vůči vkladateli na jejich výplatu, tedy například jednorázový vklad podle § 2680 NOZ nebo termínované vklady. Srážkové dani tedy podléhají příjmy z účtu i ze všech forem vkladů a SVJ nemusí podávat daňové přiznání za žádný z těchto příjmů.

Tato daň se vybírá srážkou z příjmů, kterou je povinen provést plátce daně (§ 38d ZDP) – v daném případě banka (ve prospěch SVJ připíše úrok po zdanění).

Všechny ostatní výnosy SVJ, které jsou předmětem daně, zahrnuje SVJ do obecného základu daně: jakmile je začne SVJ pobírat, má povinnost registrovat se k dani a podat daňové přiznání.

Na druhé straně příjmem SVJ nejsou, a tedy základ daně neovlivní nájemné z pronájmu společných částí domu (např. nájem střechy nebo poskytnutí střechy za účelem umístění zařízení ve vlastnictví třetí osoby), příjmy od třetích osob plynoucí z provozování technických zařízení v domě pro tyto osoby (např. prodej tepla z kotelny v domě jiným osobám než členům SVJ), příjmy z prodeje některých společných částí nebo zařízení (např. prodej kovového zábradlí po rekonstrukci lodžií) aj. V uvedených případech se jedná o příjmy vlastníků jednotek, nikoliv SVJ (§ 16 odst. 2 nařízení vlády č. 366/2013 Sb.).

Registrace k dani a podání daňového přiznání

SVJ má povinnost podat přihlášku k registraci k dani z příjmů právnických osob u místně příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, kdy začne vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů, nebo začne přijímat příjmy (§ 39a odst. 4 ZDP). Není však povinno přihlášku podat, pokud přijímá pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, příjmy od daně osvobozené nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 39a odst. 5

Nahrávám...
Nahrávám...