dnes je 25.4.2024

Input:

Daň z příjmu

5.11.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.5.6.7
Daň z příjmu

JUDr. Ing. David Zimandl

Obec je poplatníkem daně z příjmů právnických osob, přestože podle rozpočtového určení daní výnos z této daně zůstává příjmem jejího rozpočtu. Obec je tedy poplatníkem a zároveň příjemcem této daně, tj. v zásadě platí tuto daň "sama sobě". Výjimkou je daň z příjmů, která se podle § 36 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, vybírá zvláštní sazbou daně; její výnos je příjmem státního rozpočtu. Jako příklad lze uvést úroky z účtu, které se zdaňují zvláštní sazbou daně ve výši 15 %.

Součástí příjmu obce dále není výnos daně z příjmů, kterou vyměří správce daně, nebo daň dodatečně doměří v případě, že obec nesprávně stanovila základ daně. Případné příslušenství daně je příjmem státního rozpočtu. Obdobně obec odvede daň z příjmů právnických osob do státního rozpočtu v případě, že provede dodatečné daňové přiznání.

Obec jako veřejně prospěšný poplatník

Zákon o daních z příjmů definuje subjekty, které je možno považovat pro účely této daně za veřejně prospěšné poplatníky. Obec jako veřejnoprávní korporace vzniklá ze zákona, jejímž hlavním posláním je výkon veřejné správy, péče o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů, včetně výkonu svých vlastnických práv, není zřízena za účelem podnikání, definici veřejně prospěšného poplatníka splňuje. Z tohoto titulu má určité výhody plynoucí ze zákona o daních z příjmů, avšak spojené s dodržením stanovených povinností a pravidel.

Co není předmětem daně

Předmětem daně z příjmů u obcí nejsou zejména:

  • Transfery z veřejných rozpočtů (dotace, příspěvky, podpory a jiná obdobná plnění, které obec obdrží od jiných veřejných rozpočtů).

  • Výnosy z daní, které jsou příjmem obce.

  • Výnosy z poplatků (správních, místních, z oblasti životního prostředí) nebo obdobného plnění, které jsou příjmem obce.

  • Výnosy z nepodnikatelské činnosti, avšak pouze za předpokladu, že související náklady vynaložené na tuto činnost jsou vyšší, tzn. daná činnost je pro obec prokazatelně ztrátová. Problém je, jak obec určí, že se jedná o činnost nepodnikatelskou. V tomto případě lze využít definici pojmu podnikání podle živnostenského zákona. Ten za podnikání považuje takové činnosti, které jsou provozovány vlastním jménem, soustavně a za účelem dosažení zisku. Občanský zákoník definuje podnikatele jako osobu, která "samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku". Z uvedeného vyplývá, že rozhodující pro posouzení podnikatelské činnosti je její soustavný výkon a dosahování zisku, vše prováděno vlastním jménem a na vlastní účet obce. Např. pokud obec bude příležitostně pro své občany pořádat zájezdy (za poznáním, na divadelní představení či koncerty), zcela určitě se nebude jednat o podnikání. Pokud by však od účastníků vybrala větší částku, než činily prokazatelné náklady na tuto akci, jednalo by se o příjmy, které dani z příjmů právnických osob podléhají.

V této souvislosti je třeba připomenout jednu z povinností obce vyplývající ze zákona o daních z příjmů. Obec je totiž povinna sledovat příjmy, resp. výnosy z nepodnikání po celé zdaňovací období podle jednotlivých druhů činností. Pokud by činnost prováděla za 2 různé ceny, např. z důvodu, že určité skupině občanů činnost dotuje ze svého rozpočtu, pak předmětem daně jsou pouze ty výnosy, které jsou vykonávány za ceny, kdy dosažené příjmy převýší související výdaje. Z uvedeného tedy vyplývá, že je třeba zabývat se kalkulacemi používaných cen, a pokud činnosti vycházejí jako ziskové, zabezpečit jejich oddělené sledování v účetnictví obce. Zákon o dani z příjmů je ve vyžadování povinnosti vést oddělené účetnictví pro ziskové činnosti poměrně tolerantní, protože pro jeho účely je postačující, aby výnosy a náklady, které jsou předmětem daně, byly odděleny v účetnictví nejpozději ke dni účetní závěrky. U jednorázových rozpočtových příjmů může být oddělení provedeno i mimoúčetně, až v rámci daňového přiznání.

Co je vždy předmětem daně

U veřejně prospěšného poplatníka podléhají dani z příjmů právnických osob vždy:

  • výnosy z reklamy,

  • výnosy z úroků,

  • výnosy z nájemného včetně příjmů z pachtovného,

  • výnosy z členského příspěvku – u obcí zřejmě zcela výjimečný příjem.

Bezúplatné příjmy

Zvláštní pozornost v souvislosti s daní z příjmů právnických osob musí obec věnovat

Nahrávám...
Nahrávám...