dnes je 28.3.2024

Input:

Kontroly a dokumentace PO

9.1.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2.3
Kontroly a dokumentace PO

Josef Černý

Způsob provádění pravidelných kontrol

Pravidelné kontroly dodržování předpisů o požární ochraně se u povinných osob (právnické osoby, podnikající fyzické osoby případně další, viz § 3 odst. 2 zákona o PO) zabezpečují formou preventivních požárních prohlídek (§ 12, 13 a 37 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.) a prověřováním dokladů o plnění povinností stanovených předpisy o požární ochraně.

Předmětem preventivních požárních prohlídek je vždy zjišťování stavu zabezpečení požární ochrany u právnických osob, podnikajících fyzických osob a dalších osob zejména způsobu dodržování podmínek požární bezpečnosti a prověřování dokladů o plnění povinností stanovených předpisy o požární ochraně.

Cílem preventivních požárních prohlídek je odstranění zjištěných závad a odchylek od žádoucího stavu. Lhůty k odstranění zjištěných požárních závad navrhuje osoba provádějící preventivní požární prohlídku a svým podpisem potvrzuje vedoucí kontrolovaného úseku, části subjektu nebo subjektu jako takového.

Preventivní požární prohlídky se provádějí ve všech objektech a zařízeních, kde právnické osoby, podnikající fyzické osoby a další osoby provozují činnosti se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím (§ 4 odst. 2 a 3 zákona č. 133/1985 Sb., o PO).

V objektech a zařízeních, kde právnické osoby, podnikající fyzické osoby a další osoby provozují činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí, se preventivní požární prohlídky provádějí v provozech (prostorách), ve kterých se na pracovištích pravidelně vyskytují současně nejméně 3 osoby v pracovním poměru nebo obdobném pracovním vztahu k provozovateli nebo veřejnost, popřípadě v dalších objektech nebo zařízeních, pokud tak určí provozovatelé těchto činností.

Provedení preventivní požární prohlídky se dokládá záznamem v požární knize, popřípadě jiným prokazatelným způsobem. Záznam o preventivní požární prohlídce musí být sepsán bezprostředně po jejím provedení (§ 12 odst. 6, věta druhá vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb., o požární prevenci).

Záznam o preventivní požární prohlídce obsahuje datum provedení, označení objektu a pracoviště, zjištěné skutečnosti, navržená opatření, stanovení způsobu a termínů jejich splnění, jméno a podpis osoby, která záznam provedla, jméno a podpis vedoucího zaměstnance kontrolovaného pracoviště nebo jiné určené osoby (např. interním předpisem zpracovaném v rozsahu § 30 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.) a záznam o splnění navržených opatření.

Systém provádění preventivních požárních prohlídek a způsob vedení záznamů lze podrobně upravit schváleným posouzením požárního nebezpečí nebo dokumentací požární ochrany zpracovanou na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. v rozsahu § 30 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.).

Lhůty preventivních požárních prohlídek

Preventivní požární prohlídky se provádějí:

  • v objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti s vysokým požárním nebezpečím, nejméně jednou za 3 měsíce (§ 4 odst. 3 zákona č. 133/1985 Sb., o PO),

  • v objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím (§ 4 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb., o PO), nejméně jednou za 6 měsíců a

  • v objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí (§ 12 odst. 5 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.), nejméně jednou za rok.

Lhůty provádění preventivních požárních prohlídek mohou být zkráceny schváleným posouzením požárního nebezpečí nebo dokumentací požární ochrany zpracovanou na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. v rozsahu § 30 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.) a dále nařízením rady kraje, vydaném podle § 27 odst. 2 písm. b), bod 4 zákona o PO, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v budovách zvláštního významu.

Komentář:

Jednou ze základních povinností právnických osob a podnikajících fyzických osob na úseku požární ochrany je pravidelně kontrolovat dodržování předpisů o požární ochraně [ § 5 odst. 1 písm. e) zákona č. 133/1985 Sb., o PO]. Tuto kontrolu provádí odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany nebo preventista požární ochrany. Jedná se o pravidelnou kontrolu, která je zajišťována formou preventivních požárních prohlídek a prověřováním dokladů o plnění povinností stanovených předpisy o požární ochraně. Četnost a lhůty provádění těchto pravidelných kontrol jsou určovány v závislosti:

  • na začlenění provozovaných činností do kategorií z hlediska požárního nebezpečí podle § 4 odst. 1 zákona o PO (viz dokumentace o začlenění činností provozovaných zpracovaná podle § 28 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.),

  • posouzení požárního nebezpečí činnosti provozované v kategorii činností s vysokým požárním nebezpečím, je-li zpracováno (viz předchozí alinea),

  • § 13 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.,

  • nařízení kraje, kterým rada kraje stanovila podmínky k zabezpečování požární ochrany v budovách zvláštního významu [§ 27 odst. 2 písm. b), bod 4. zákona o PO].

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby preventivní požární prohlídky provádějí zpravidla ve lhůtách, které odpovídají § 13 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb. pokud jejich lhůty nebyly zkráceny schváleným posouzením požárního nebezpečí, dokumentací zpracovanou podle § 30 vyhlášky č. 246/2001 Sb. nebo nařízením kraje, kterým rada kraje stanovila podmínky k zabezpečování požární ochrany v budovách zvláštního významu.

Vedle pravidelné kontroly [§ 5 odst. 1 písm. e) zákona o PO] je právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami zajišťována soustavná (trvalá) kontrola dodržování předpisů o požární ochraně, kterou jako součást řízení (§ 2 odst. 1 zákona č. 133/1985 Sb., o PO) provádějí vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení ve své působnosti (viz komentář k § 2 odst. 1 zákona).

Tento stav platil až do nabytí účinnosti nařízení rad krajů a rady Hlavního města Prahy, kterými se stanoví podmínky zabezpečení požární ochrany v budovách zvláštního významu ve smyslu § 27 odst. 2 písm. b) bod 4. zákona o PO (poznámka autora: ustanovení bylo novelizováno zákonem č. 320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů, ve znění pozdějších předpisů).

Podle dosud vydaných nařízení krajů jsou za budovy zvláštního významu považovány budovy, u kterých by případný požár mohl mimo jiné znamenat ohrožení zásobování obyvatel základními životními potřebami [poznámka zpracovatele: zde nařízení rad krajů z větší části přejímají text ustanovení § 3 odst. 1 písm. a) zákona č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů]. Nařízení krajů jako pravidlo dále zkracují lhůty pro provádění preventivních požárních prohlídek na polovinu. Pokud se jedná o únikové a zásahové cesty, nástupní plochy a příjezdové komunikace je zpravidla nařízeno provádět pravidelnou kontrolu formou preventivních požárních prohlídek nejméně jedenkrát měsíčně.

Je na místě právnické osoby a podnikající fyzické osoby upozornit na povinnost zajišťovat preventivní požární prohlídky v případě, že lhůty jejich provádění byly zkráceny nařízením rady příslušného kraje, v těchto zkrácených lhůtách, pokud provozují budovy zařazené v seznamu budov zvláštního významu. V případě neprovádění pravidelné kontroly dodržování předpisů o požární ochraně může vést k uložení citelné sankce podle ustanovení § 76 odst. 1 písm. b) a odst. 3 zákona o PO.

Nařízení rad krajů jsou zveřejňována nebo oznamována ve Věstnících právních předpisů krajů, resp. Hl. m. Prahy (věstníky jsou dostupné také na portálu veřejné správy).

Poznámka autora: podle zmocňovacího ustanovení § 6c písm. f) zákona o PO, ve znění účinném od 1. 8. 2017 by lhůty a způsob provádění požárních kontrol dodržování předpisů o požární ochraně mělo být obsahem právního předpisu, jehož vydání lze předpokládat v 1. pololetí 2017.

Dokumentace požární ochrany

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím a činnosti s vysokým požárním nebezpečím, mají povinnost zpracovávat a udržovat v souladu se skutečným stavem předepsanou dokumentaci požární ochrany. Druhy dokumentace požární ochrany stanoví § 27 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb. Součástí dokumentace požární ochrany je také další dokumentace obsahující podmínky požární bezpečnosti, zpracovávaná a schvalovaná, popřípadě vedená podle zvláštních předpisů (§ 27 odst. 2 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb. a dále například zákona č. 350/2011 Sb. (chemický zákon), zákona č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií, apod.), jakož i doklady prokazující dodržování technických podmínek a návodů vztahujících se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností, rozhodnutí a stanoviska správních úřadů týkající se požární bezpečnosti při provozovaných činnostech apod.

V přílohách tohoto textu jsou vzory vybrané dokumentace, která se používá k řešení zajištění požární bezpečnosti při činnostech se zvýšeným požárním nebezpečím vyžadující zvláštní požárně bezpečnostní opatření (vyhláška MV č. 87/2000 Sb.).

Druhy dokumentace požární ochrany

Dokumentací požární ochrany se stanovují podmínky požární bezpečnosti provozovaných činností a prokazuje se plnění některých povinností stanovených předpisy o požární ochraně.

Dokumentaci požární ochrany tvoří:

  • dokumentace o začlenění do kategorie činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím,

  • posouzení požárního nebezpečí,

  • stanovení organizace zabezpečení požární ochrany,

  • požární řád,

  • požární poplachové směrnice,

  • požární evakuační plán,

  • dokumentace zdolávání požárů,

  • řád ohlašovny požárů,

  • tematický plán a časový rozvrh školení zaměstnanců a odborné přípravy preventivních požárních hlídek a preventistů požární ochrany,

  • záznam o provedeném školení zaměstnanců a odborné přípravě preventivních požárních hlídek a preventistů požární ochrany,

  • požární kniha,

  • dokumentace o činnosti a akceschopnosti jednotky požární ochrany, popřípadě požární hlídky [§ 69 odst. 1 písm. a) zákona o PO a dále například § 19 a 20 vyhlášky č. 247/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů].

Způsob vedení dokumentace požární ochrany

Není-li právními předpisy stanoveno jinak, zpracovává, popřípadě vede dokumentaci požární ochrany odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany.

Součástí dokumentace požární ochrany je také uvedení místa a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.

Dokumentaci požární ochrany, konkrétně dokumentaci o začlenění do kategorie činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, posouzení požárního nebezpečí, stanovení organizace zabezpečení požární ochrany, požární řád, požární poplachové směrnice, požární evakuační plán, dokumentaci zdolávání požárů, řád ohlašovny požárů, tematický plán a časový rozvrh školení zaměstnanců a odborné přípravy preventivních požárních hlídek a preventistů požární ochrany schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.

Kontrola této dokumentace požární ochrany uvedené, včetně záznamu o jejím výsledku, se provádí v rámci preventivních požárních prohlídek, to je nejméně jednou za rok nebo po každém požáru anebo po každé provedené změně, která měla vliv na její obsah.

Požadavky stanovené na obsah některých druhů dokumentace požární ochrany mohou být zapracovány do jiné organizační nebo provozní dokumentace vedené právnickou osobou nebo podnikající fyzickou osobou (např. organizační řád, provozní řád, technologické postupy apod.). Jsou-li v takovém případě splněny podmínky stanovené právním předpisem (§ 40 odst. 1 až 3 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.), považují se tyto části jiné organizační nebo provozní dokumentace za příslušné druhy dokumentace požární ochrany.

Při činnostech se zvýšeným požárním nebezpečím, které právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby vykonávají mimořádně a jednorázově a podmínky požární bezpečnosti nejsou stanoveny jiným právním předpisem (např. vyhláška MV č. 87/2000 Sb.), určí se druhy a způsob zpracování a vedení nezbytné dokumentace požární ochrany nebo některých jejích částí na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (§ 15 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.), například pokyny pro činnost preventivní požární hlídky.

Průvodní dokumentace a dokumentace požární ochrany se zpracovává, vede, popřípadě předkládá orgánu státního požárního dozoru ke schválení, kontrole nebo k posouzení v jazyce českém.

Dokumentace požární ochrany, kterou orgán státního požárního dozoru schvaluje, a požárně bezpečnostní řešení, které je součástí posuzované dokumentace (§ 31 odst. 1 zákona č. 133/1985 Sb., o PO), se předkládají ve 2 vyhotoveních.

Dokumentace požární ochrany se ukládá takovým způsobem, aby byla dostupná osobám zaměstnancům, jichž se týká, jakož i orgánům státního požárního dozoru. Dokumentace požární ochrany musí být vedena, popřípadě její stejnopisy nebo kopie musí být uloženy takovým způsobem, aby v případě požáru bylo možno prokázat plnění povinností stanovených zákonem o PO.

Vznikne-li pochybnost zda, popřípadě v jakém rozsahu má být zpracována nebo vedena dokumentace požární ochrany, rozhodne o tom na základě místních podmínek a po posouzení potřebných podkladů orgán státního požárního dozoru, resp. územně příslušný správní úřad na úseku požární ochrany.

Dokumentace požární ochrany se ukládá takovým způsobem, aby byla dostupná osobám zaměstnancům, jichž se týká, jakož i orgánům státního požárního dozoru. Dokumentace požární ochrany musí být vedena, popřípadě její stejnopisy nebo kopie musí být uloženy takovým způsobem, aby v případě požáru bylo možno prokázat plnění povinností stanovených zákonem o PO.

Vznikne-li pochybnost zda, popřípadě v jakém rozsahu má být zpracována nebo vedena dokumentace požární ochrany, rozhodne o tom na základě místních podmínek a po posouzení potřebných podkladů orgán státního požárního dozoru, resp. územně příslušný správní úřad na úseku požární ochrany.

Požární řád

Požární řád pracoviště upravuje základní zásady zabezpečování požární ochrany na místech, kde se vykonávají činnosti se zvýšeným nebo vysokým požárním nebezpečím (§ 4 odst. 2 a 3 zákona č. 133/1985 Sb., o PO).

Požární řád (§ 31 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky MV č. 221/2014 Sb.) obsahuje:

  • stručný popis vykonávané činnosti a charakteristiky požárního nebezpečí provozované činnosti,

  • požárně technické charakteristiky, popřípadě technicko-bezpečnostní parametry látek potřebné ke stanovení preventivních opatření,

  • nejvýše přípustné množství látek, které se mohou vyskytovat v místě provozované činnosti,

  • stanovení podmínek požární bezpečnosti k zamezení vzniku a šíření požáru nebo výbuchu s následným požárem,

  • vymezení oprávnění a povinností osob při zajišťování stanovených podmínek požární bezpečnosti, a to pro zahájení, průběh, přerušení a ukončení činnosti,

  • stanovení podmínek pro bezpečný pobyt a pohyb osob a způsob zabezpečení volných únikových cest,

  • jméno a příjmení odpovědného vedoucího zaměstnance.

Přílohou požárního řádu jsou pokyny pro činnost preventivní požární hlídky (§ 13 odst. 1 zákona o PO

o PO) a přehled o umístění výstražných a bezpečnostních značek (např. ČSN ISO 3864-1 Grafické značky - Bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky, 2+Amd.1, 3, 4, ČSN EN ISO 7010 Grafické značky - Bezpečnostní barvy a bezpečnostní značky - Registrované bezpečnostní značky, ve znění změn A1, A2 a A3 7.2014, A4 4.2015 a A5 5.2015, A6 5.2017 a A7 11.2017 a ČSN 01 8013 Požární tabulky, změna a.1966, změna Z2.1995, NV č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů, § 6 zákona č. 309/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů apod.), věcných prostředků požární ochrany a požárně bezpečnostních zařízení.

Informativní značky pro věcné prostředky požární ochrany, požárně bezpečnostní zařízení a směr cesty /Příloha, bod č. 7 NV č. 375/2017 Sb./

Pokyny pro činnost preventivní požární hlídky vždy obsahují určení prostor nebo činností, pro které je preventivní požární hlídka zřízena, jmenný seznam, stanovení úkolů jednotlivých zaměstnanců zařazených do preventivní požární hlídky a potřebného vybavení k provedení prvotního zásahu, popřípadě další skutečnosti podle zvláštního právního předpisu (např. vyhláška MV č. 87/2000 Sb.).

Požární řád se zveřejňuje tak, aby byl dobře viditelný a trvale přístupný pro všechny osoby vyskytující se v místě provozované činnosti.

V odůvodněných případech (např. pro značný rozsah) nemusí být některé údaje v požárním řádu uvedeny. V takovém případě se do požárního řádu uvede odkaz na druh dokumentace požární ochrany, do které jsou tyto údaje zapracovány.

Požární poplachové směrnice

Požární poplachové směrnice

Požární poplachové směrnice vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru a obsahují:

  • postup osoby, který zpozoruje požár (co má dělat při zpozorování požáru), způsob a místo ohlášení požáru,

  • způsob vyhlášení požárního poplachu pro zaměstnance (například, kdy zůstávají na svém pracovišti nebo naopak, kdy jej musí neprodleně opustit, v jakém rozsahu se podílejí na evakuaci osob, zvířat nebo majetku apod.), popřípadě jednotku hasičského záchranného sboru podniku nebo jednotku sboru dobrovolných hasičů podniku,

  • postup osob při vyhlášení požárního poplachu (evakuace, pomoc při zdolávání požáru),

  • telefonní číslo ohlašovny požáru (§ 35 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.),

  • telefonní čísla tísňového volání,

  • telefonní čísla pohotovostních a havarijních služeb dodavatelů elektrické energie, plynu a vody.

Požární poplachové směrnice se zveřejňují tak, aby byly dobře viditelné a trvale přístupné pro všechny osoby vyskytující se v místě provozované činnosti.

Stanoví-li tak schválené posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace požární ochrany zpracovaná na základě stanovení podmínek požární bezpečnosti (např. stanovení organizace zabezpečení požární ochrany zpracované v rozsahu § 30 vyhlášky č. 246/2001 Sb., ve znění vyhlášky č. 221/2014 Sb.), prověřuje se účinnost opatření uvedených v požárních poplachových směrnicích nejméně jednou za rok formou cvičného požárního poplachu. Vyhlášení cvičného požárního poplachu se předem oznámí příslušnému operačnímu středisku hasičského záchranného sboru kraje.

Cvičný požární poplach se vyhlašuje pro osoby, které jsou v pracovním poměru nebo obdobném pracovním vztahu k provozovateli činnosti.

Oznámení má zajistit, aby se zabránilo planému výjezdu jednotky požární ochrany a dále prostřednictvím operačního střediska je o vyhlášení cvičného požárního poplachu vyrozuměn orgán vykonávající státní požární dozor. Ten se může vyhlášení požárního poplachu zúčastnit a přímo na místě ověřit podmínky pro záchranu osob, zvířat nebo majetku v případě skutečného požáru a údaje obsažené v posouzení požárního nebezpečí nebo jiné dokumentaci požární ochrany.

Poznámka autora:

Od 1. 1. 2003 bylo v České republice zavedeno jednotné evropské číslo tísňového volání telefonní linka č. 112. Provozovatelem této linky tísňového volání jsou zpravidla operační střediska integrovaného záchranného systému („IZS”), jejichž úkoly plní operační střediska Hasičského záchranného sboru ČR. S ohledem na tuto okolnost autor doporučuje doplnění, případně úpravu požárních poplachových směrnic a uvádět v nich jak číslo linky tísňového volání (150), tak evropské číslo linky tísňového volání (112).

Požární evakuační plán

Nahrávám...
Nahrávám...