dnes je 29.3.2024

Input:

Rozvaha (bilance)

26.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.10.1.1
Rozvaha (bilance)

JUDr. Ing. David Zimandl

V rozvaze obec vykazuje majetek, pohledávky, závazky a další položky, které jsou rozděleny na část aktiv a část pasiv.

Aktiva

Aktiva jsou sledována ve čtyřech sloupcích. V prvém sloupci BRUTTO jsou majetek včetně zásob a účtů peněžních prostředků a dále pohledávky vykazovány v cenách dle § 25 ZoÚ, případně oceněné reálnou hodnotou. Druhý sloupec "BĚŽNÉ KOREKCE" obsahuje oprávky a opravné položky. Oprávky představují celkové opotřebení majetku a vykazují se u majetku odpisovaného. Opravné položky majetku vyjadřují přechodné snížení hodnoty majetku, přičemž za významné se považuje snížení hodnoty majetku o více než 20 %. Příkladem může být např. přechodné snížení hodnoty majetku v důsledku živelní pohromy. U pohledávek po splatnosti se vytvářejí opravné položky ve výši 10 % za každých 90 dnů po splatnosti. Opravné položky se nevytvářejí k pohledávkám, které jsou vyjmenovány v § 23 vyhlášky č. 410/2009 Sb. Přestože opravné položky mají charakter pasivních účtů, dle nadefinovaných kontrolních vazeb Ministerstva financí se vykazují jako korekce aktiv v kladné hodnotě. Platí zásadní zásada, že korekce nesmí být vyšší než údaje vykázané ve sloupci BRUTTO. Jestliže tedy u odpisovaného majetku obec zaúčtuje zároveň i opravné položky, je třeba upravit u příslušné majetkové položky odpisový plán a zabezpečit, aby součet vytvořených oprávek a opravných položek nepřevýšil pořizovací cenu majetku. Obdobně u pohledávek je třeba kontrolovat, že opravné položky nepřekročí neuhrazenou výši pohledávky.

Třetí sloupec rozvahy je nazván NETTO a jedná se o rozdíl mezi prvými dvěma sloupci. Sloupec NETTO je obrazem jakési formy reálné hodnoty majetku a pohledávek, které má obec ve vlastnictví a s nimiž hospodaří.

Všechny tři sloupce se týkají běžného období roku.

Čtvrtý sloupec se týká bezprostředně předcházejícího účetního období, které je označeno jako období "minulé" a vykazuje se zde stav "Netto minulé období".

Porovnáním třetího a čtvrtého sloupce Aktiv je možno provádět různá hodnocení, rozbory a vývojové řady týkající se stavu majetku a pohledávek obce.

Pasiva

Pokud se týká druhé části rozvahy – Pasiv, ta se skládá jen ze dvou sloupců, kde v prvém je vykazován stav ke dni mezitímní účetní závěrky nebo roční účetní závěrky, a ve druhém sloupci je stav k 31. 12. předchozího kalendářního roku.

Obecně k rozvaze

Vyhláška č. 410/2009 Sb. definuje jednak základní tvar rozvahy a poté stanovuje pro jednotlivé typy účetních jednotek konkrétní obsah rozvahy, který je pro ně závazný. Pomocí rozvahy určené pro ÚSC obec jednoduše zjistí, na kterých rozvahových účtech může zobrazovat údaje o pohybu majetku, pohledávek a závazků a dalších operací s nimi spojených.

Rozvahu obce předkládají do centrálního systému účetních informací státu:

a) k poslednímu dni čtvrtletí při mezitímní účetní závěrce, a to do 20. dne následujícího měsíce

b) ročně k 31. 12. při řádné účetní závěrce, a to do 20. února následujícího roku.

Obce, které sestavují pomocný analytický přehled, se termín pro předložení rozvahy prodlužuje o 5 dnů.

Členění Aktiv a Pasiv

Aktiva se člení na Stálá aktiva a Oběžná aktiva.

Za Stálá aktiva se považuje veškerý dlouhodobý majetek včetně majetku finančního, o kterém se účtuje v účtové třídě 0. Do Stálých aktiv jsou dále zařazeny dlouhodobé pohledávky, které představují očekávané příjmy obce se splatností delší než 1 rok.

Do Oběžných aktiv se zahrnují položky operativního a krátkodobého charakteru jako jsou zásoby, krátkodobé pohledávky se splatností do 1 roku a krátkodobý finanční majetek včetně účtů rozpočtových prostředků, cenin a peněžních prostředků v hotovosti.

Pasiva se skládají z Vlastního kapitálu a Cizích zdrojů.

Vlastní kapitál

Základním prvkem vlastního kapitálu je Jmění účetní jednotky, které představuje

Nahrávám...
Nahrávám...