dnes je 19.4.2024

Input:

1. lekce - Základní pojmy

20.4.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

101
1. lekce – Základní pojmy

Ing. Eliška Hryzláková

Inventarizace a základní pojmy

Podle § 29 a § 30 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „ZoÚ”), účetní jednotky inventarizací zjišťují skutečný stav veškerého majetku a závazků a ověřují, zda zjištěný skutečný stav odpovídá stavu v účetnictví.

Pro vybrané účetní jednotky podle § 1 odst. 3 ZoÚ stanoví prováděcí vyhláška č. 270/2010 Sb., o inventarizaci majetku a závazků, ve znění pozdějších předpisů, požadavky na organizační zajištění a způsob provedení inventarizace majetku a závazků včetně bližších podmínek inventarizace jiných aktiv a jiných pasiv.

Vybrané účetní jednotky

Vybranými účetními jednotkami jsou organizační složky státu, státní fondy podle rozpočtových pravidel, územní samosprávné celky, dobrovolné svazky obcí, Regionální rady regionů soudržnosti, příspěvkové organizace a zdravotní pojišťovny.

Prvotní inventura

Prvotní inventurou jsou nazývány činnosti prováděné při inventarizaci majetku a závazků, které jsou nutné pro vyhotovení inventurních soupisů. Prvotní inventura je provedena např. k 30. 11. a k 31. 12. je třeba udělat rozdílovou inventuru. K prokázání přírůstků nebo úbytků stavu majetku a závazků, který byl zjištěn prvotní inventurou, se použije dodatečný inventurní soupis, což je průkazný účetní záznam.

Zjednodušený inventurní soupis

Zjednodušený inventurní soupis je průkazný účetní záznam, kterým vybraná účetní jednotka prokazuje alespoň přírůstky a úbytky stavu jiných pasiv za účetní období, které byly zjištěny zjednodušenou inventurou.

Rozdílová inventura

Rozdílovou inventurou jsou činnosti prováděné při inventarizaci majetku a závazků, které jsou nutné pro vyhotovení dodatečných inventurních soupisů.

Dodatečný inventurní soupis

Dodatečným inventurním soupisem je průkazný účetní záznam, kterým vybraná účetní jednotka prokazuje přírůstky nebo úbytky majetku a závazků, který byl zjištěn prvotní inventurou, a to způsobem, který je nutný pro zjištění stavu ke konci rozvahového dne.

Inventurní soupis, dodatečný inventurní soupis a zjednodušený inventurní soupis

Jak má být inventurní soupis, dodatečný inventurní soupis a zjednodušený inventurní soupis vyhotovován a co musí obsahovat, je uvedeno v § 30 odst. 7 ZoÚ a v § 8 vyhlášky č. 270/2010 Sb.

Jako inventurní soupis, dodatečný inventurní soupis a zjednodušený inventurní soupis označujeme zápis z provedené dílčí inventury.

Podle § 8 prováděcí vyhlášky jsou inventurní soupisy vyhotovovány v rozsahu účtové skupiny, v rozsahu seskupení inventarizačních položek nebo v rozsahu jednotlivé inventarizační položky.

Je to průkazný účetní záznam, který musí pro naplnění § 30 odst. 7 ZoÚ ve vztahu k předmětu účetnictví obsahovat:

a) identifikační číslo vybrané účetní jednotky,

b) uvedení rozsahu skutečného stavu majetku a závazků, který byl zjištěn inventarizací na základě fyzické a dokladové inventury včetně číselného a slovního značení podle směrné účtové osnovy,

c) skutečnosti podstatné pro jednoznačné určení majetku nebo závazků,

d) způsob zjišťování skutečných stavů, tj. zda se skutečné stavy majetku a závazků zjišťují fyzickou nebo dokladovou inventurou, případně fyzickou a dokladovou inventurou,

e) celkovou výši ocenění majetku, závazků, jiných aktiv a jiných pasiv v členění podle analytických nebo podrozvahových účtů, v případě dodatečného inventurního soupisu stavy celkové výše ocenění majetku, závazků, jiných aktiv a jiných pasiv uvedených v příslušném inventurním soupisu,

f) ocenění majetku a závazků při periodické inventarizaci k rozvahovému dni nebo k rozhodnému dni, pokud jej účetní jednotka stanovila, při průběžné inventarizaci ke dni ukončení inventury nebo

Nahrávám...
Nahrávám...